- Special thin separators allow two extra plates per cell to be installed, for a 30 percent improvement in cranking performance
- Engineered to protect against corrosion, withstand vibration, and deliver high cranking power
Sale!
Yuasa 6N2-2A Conventional 6-Volt Battery
Original price was: $61.95.$59.99Current price is: $59.99.
Availability: 10 in stock
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 4 × 2.5 in |
| air_freight_prohibited | true |
| not_carb_approved | false |
| ltl_freight_required | false |
| prop_65 | Unknown |
| part_type | powersports |
| epa | N/A |
| carb_acknowledgement_required | false |
| regular_stock | t |
| upc | 048493262017 |
| brand | Yuasa Battery |
| part_number | YUAM2620A |
You must be logged in to post a review.






Reviews
There are no reviews yet